O Programie Mobilność+
Program Mobilność+ to zestaw rozwiązań i praktyk mających na celu znoszenie barier i zapewnienie pełnej dostępności w obszarze mobilności osób z niepełnosprawnościami studiujących za granicą. Stosowanie wspomnianych rozwiązań i praktyk przyczyni się do zwiększenia samodzielności tych osób, ułatwienia Im dostępu do rozwoju i kariery.
Dotychczas w Polsce brakowało kompleksowych badań dotyczących tego zagadnienia, a istniejące rozwiązania wspierające osoby z niepełnosprawnościami w mobilności nie były wystandaryzowane i kompleksowe. Program Mobilność+ opiera się na wynikach pogłębionych badań dotyczących potrzeb i istniejących praktyk uczelni w obszarze mobilności osób z niepełnosprawnościami. Zebraliśmy je w ramach Obserwatorium Mobilności+.
Dodatkowo do Projektu zostało zaangażowanych sześciu self-adwokatów i self-adwokatek, czyli osób z niepełnosprawnościami studiujących w województwie podlaskim. Rozwijają oni swoje umiejętności rzecznicze i animują działania włączające, tworząc społeczność Ambasadorów Mobilności+.
Na podstawie zgromadzonej wiedzy i doświadczeń Sieć na rzecz Mobilności+ złożona z osób reprezentujących uczelnie i organizacje pozarządowe opracowuje standard mający na celu zwiększenie dostępności Programu Erasmus+ osobom z niepełnosprawnościami. W ramach pilotażu standardu Punkt Kontaktowy Mobilności+, na jednej z uczelni w województwie podlaskim, wesprze studiujące osoby z niepełnosprawnościami w wyjazdach zagranicznych.
Pełen Program Mobilność+ niedługo odnajdziecie na tej stronie, a jego założenia przybliżymy też podczas wernisażu plenerowej wystawy fotoreportażu zatytułowanego „Druga Połowa – z życia self-adwokatów i ich asystentów” i podczas Festiwalu Niezależnego Życia.
Obserwatorium Mobilności+
Identyfikujemy rzeczywiste bariery w uczestnictwie osób z różnymi niepełnosprawnościami w programie Erasmus +. Badamy istniejące regulacje i praktyki oraz opracowujemy rekomendacje dla uczelni w regionie i uczelni współpracujących w innych krajach. W każdy etap procesu badawczego włączamy osoby z niepełnosprawnościami.
Najczęściej zadawane pytania
Chcesz dowiedzieć się więcej o Projekcie? Zajrzyj do sekcji najczęściej zadawanych pytań (FAQ)! Jeżeli nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi na pytanie, napisz do nas i dołóż swoją cegiełkę do rozwijania Mobilności+!
Partnerzy Mobilności+
Poznaj naszych patronów — uczelnie i organizacje, z którymi zmniejszamy bariery i zwiększamy dostępność dla osób studiujących z niepełnosprawnościami.