Budujemy Obserwatorium Mobilności+
Obserwatorium Mobilności+
Identyfikujemy rzeczywiste bariery w uczestnictwie osób z różnymi niepełnosprawnościami w programie Erasmus+. Badamy istniejące regulacje i praktyki oraz opracowujemy rekomendacje dla uczelni w regionie i uczelni współpracujących w innych krajach. W każdy etap procesu badawczego włączamy osoby z niepełnosprawnościami.
Kluczowe pytania badawcze:
- Jakie są doświadczenia osób z różnymi niepełnosprawnościami w zakresie korzystania z Mobilności Erasmus+?
- Jakie są bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobom z różnymi niepełnosprawnościami korzystanie z Mobilności Erasmus+?
- Jakie są sposoby niwelowania tych barier?
- Jakie działania (organizacyjne, proceduralne itd.) są konieczne, by zapewnić osobom z różnymi niepełnosprawnościami dostępność uczestnictwa w Mobilności Erasmus+?
Techniki/metody badawcze:
- Indywidualne Wywiady Pogłębione (IDI) to jakościowa metoda zbierania informacji podczas indywidualnej rozmowy z respondentem.
- Zogniskowane Wywiady Grupowe (FGI) to jakościowa metoda zbierania danych podczas prowadzenie rozmowy w grupie (6-12 osób).
Grupy objęte badaniem:
- Osoby z niepełnosprawnościami, które mają doświadczenie wyjazdów w Mobilności Erasmus+ lub innych organizowanych przez uczelnię wyjazdów zagranicznych,
- Osoby z niepełnosprawnościami, które nie mają takiego doświadczenia, ale są zainteresowane wyjazdem /podejmowały próbę takiego wyjazdu, ale nie doszedł on do skutku,
- Pracownicy uczelni prowadzący punkty kontaktowe programu.
Wyniki badań znajdziesz w Raporcie badawczym „Mobilność zagraniczna studiujących osób z niepełnosprawnościami”.
Nadal zbieramy dane
Pomóż nam stworzyć solidną podstawę badawczą, zebrać dane niezbędne do kontynuowania i rozwijania projektu. Weź udział w tworzeniu Obserwatorium Mobilności+ i uzupełnij ankietę!
Przejdź do ankiety
Wyszukiwarka Moblilności+
Ambasadorzy Mobilności+
Poznaj osoby zaangażowane we „włączanie mobilności” – naszych ambasadorów i ambasadorki! Wspieraj nasze działania i pomóż propagować rozwój inkluzywnego uczestnictwa w wymianach studenckich.
Dowiedz się więcej
Studiuj za granicą
Studia zagraniczne w ramach Erasmus+ to świetna opcja rozwoju i poszerzania horyzontów również dla studiujących osób z niepełnosprawnościami. Jednym z celów Projektu Erasmus+ jest wspieranie OzN w poszukiwaniu dostępnych uczelni i zakwaterowania.
Dowiedz się więcej
Media społecznościowe
Śledź nasze działania na bieżąco!
Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku. Znajdziesz tam aktualne informacje dotyczące naszych działań, w tym Festiwalu Niezależnego Życia i Ośrodka Niezależnego Życia.
Partnerzy Mobilności+
Poznaj naszych patronów — uczelnie i organizacje, z którymi zmniejszamy bariery i zwiększamy dostępność dla osób studiujących z niepełnosprawnościami.
Patroni honorowi
Patroni miedialni